18:00’a kadar verilen tüm siparişler Aynı Gün Kargo'ya verilmektedir.

RFID Nasıl Çalışır?

RFID Nasıl Çalışır?

RFID Nedir

RFID nedir sorusunun yanıtı öncesinde RFID nasıl çalışır bunu anlamalıyız. İçinde bulundurduğu RFID etiketlerle verileri bilgisayara depolaması ile çıkmaktadır.

RFID nedir denirse açılımı radyo frekansı ile tanımlama  teknolojisi diyebiliriz. Kısaca açıklamak gerekirse radyo frekansı aracılığıyla nesneler tekil ve otomatik olarak tanımlayan teknolojidir. İçerik olarak etiketlenmiş ve okuyucudan oluşmaktadır. RFID etiketleri nesnelerin bilgilerini almak, onları saklamak ve daha sonra göndermek için programlama şansına sahiptirler.

RFID Nasıl Çalışır?

RFID Nasıl Çalışır sorusunun yanıtını vermeye çalışırsak RFID teknolojisinde nesneler otomatik bir biçimde tanımlanır. Tanımlanan nesneler hakkındaki verileri toplar ve elde edilen verileri direkt olarak, müdahale gereksinimi duyulmadan bilgisayar sistemine girer. Bu olayı gerçekleştirmek için isi radyo frekansları kullanılmaktadır. RFID sistemlerinin 3 ana elemanı bulunur; RFID etiketleri , RFID okuyucusuna iletim için entegre devre ve antendir. Radyo dalgaları okuyucu yardımıyla daha kullanışlı veri biçimine dönüştürülür. Daha sonra etiketlerden elde edilmiş bilgiler ara yüz kanalı ile veri bilgisayarında saklanabilir ve o verileri analiz etme gücüne sahip olan ana bilgisayar sistemine gönderilir.

RFID Etiketler

RFID etiketler içerisinde entegre devre ve bir anten bulundurmaktadır. Etiketler pasif ve aktif olarak ikiye ayrılabilir. Etiket uygulamaya bağlı olan, parçaları birlikte tutan ve farklı çevre şartlarının etkisinden koruyan bir malzemeden oluşmaktadır. Örnek vermek gerekirse gündelik hayatta sık sık kullandığımız kimlik kartlarımız; dayanıklı bir plastik maddeden yapılır, etiket plastik tabakaların içine gömülür. Pasif etiketler daha yaygın kullanılan bir çeşittir. Çünkü  uygulama maliyeti az ve boyut olarak daha küçüktür.  Bu etiketler ile veri iletimi sağlanabilmek için okuyucu tarafından güç aktarımı olmalıdır. Aktif etiketler ise yerleşik bir güç kaynağına sahiptir. Böylece dami bir şekilde veri aktarımı sağlarlar. RFID nedir hususundan sonra etiketin işleyiş mantığını anlamak RFID konusunda hangi sistemi kullanmak istediğinize karar verme noktasında katkı sağlayacaktır.

RFID Kullanım Alanları

RFID teknolojisinin kullanıldığı bir çok alan olmasının yanı sıra genel anlamda sektörler içerisinde şöyledir;

  • Personel Güvenliği
  • Kütüphanecilik
  • Stok ve sevkiyat yönetimi
  • Ürünlerin takip edilmesi
  • Endüstriyel uygulamalar
  • Geçiş kontrol teknolojileri

Gibi alanlar RFID nedir sorusunu yanıtsız bırakmak bir yana kullanarak faydalanmışlardır.

Etiketler: rfid, rfid nedir, rfid nasıl çalışır, RFID
Nisan 01, 2022
Listeye dön